Філософія дерева. Що таке sustainable дизайн інтер'єру?

Все більше культура sustainable development (сталого розвитку) проникає в наше повсякденне життя. Вибираючи продукт, ми все частіше задаємося питаннями, як він був створений, як його виробництво і використання впливає на навколишнє середовище, які існують можливості його утилізації та переробки, і робимо свій вибір на користь sustainable рішень. Ця ж тенденція спостерігається в дизайні та архітектурі, які формують середовище життя людини, індивідуальне і суспільне. Відповідальний вибір матеріалів і технологій в архітектурі, економія ресурсів, sustainable дизайн - це гостра необхідність вже сьогодні.

Що таке Sustainable Development?

На період до 2030 року ООН затвердила 17 цілей сталого розвитку. Поряд із подоланням бідності і голоду, поліпшенням медичних послуг і підвищенням рівня освіти, були визначені такі цілі як sustainable міста та спільноти, висадка дерев, скорочення споживання пластику, який забруднює світовий океан, відповідальне споживання і виробництво. Завдання сучасних компаній - навчитися отримувати вигоду від економічної діяльності, скорочуючи використання природних ресурсів, зменшуючи забруднення при одночасному підвищенні якості життя.

 

На сьогодняшній день 93% найбільших світових компаній звітує про sustainability виробництва.

Дерево і sustainability. Чому YourFoRest обирає дерево

Деревина на сьогоднішні залишається ЄДИНИМ поновлюваним будівельним матеріалом. Ліси відновлюються природним шляхом і є надзвичайно інтенсивним середовищем зростання. Швидкість зростання деяких порід дерев досягає 2 м на рік.

Що стосується sustainability в архітектурі, дослідження вказують на суттєві переваги деревини в порівнянні з іншими матеріалами. До них відносяться викиди CO2, вплив на якість води і загальний вплив на навколишнє середовище протягом повного життєвого циклу деревини як матеріалу.

Так якщо порівнювати вуглецевий слід будівельних матеріалів, то для деревини він становитиме 4 кг в порівнянні з 40 кг для сталі і 27 кг для бетону. Також дерево є енергоефективним матеріалом. Для виготовлення 1 м2 дерев'яних балок потрібно 80мДж енергії, тоді як для таких же балок зі сталі і бетону - 516 мДж та 290 мДж відповідно.

На малюнку також представлені рівень забруднення води, рівень споживання викопного палива і потенціал забруднення повітря при виробництві різних матеріалів. Дерево істотно виграє в порівнянні з іншими матеріалами.

Source: ATHENA ECOCALCULATOR

Дерев'яне багатоповерхове будівництво стає серйозною альтернативою залізобетонним конструкціям. Його переваги можна продемонструвати на прикладі одного проекту. Так в американському Міннеаполісі був реалізований проект T3 7-поверхового офісного будинку з дерева площею 20,8 тис. Кв. м. Екологічний ефект від такого будівництва рівносильний тому, якби ми прибрали з доріг 996 автомобілів на цілий рік: тобто мінус майже тисяча автомобілів, що забруднюють повітря протягом року. Ще один цікавий факт про цей проект - кількість деревини, яка було задіяна для його будівництва еквівалентна 15 хвилинам зростання лісів США і Канади.

У всьому світі будівлі виробляють близько 40% всіх викидів вуглекислого газу. У той час як чисті будинки з дерева можуть поліпшити ці показники.

Лідером будівництва з деревини є Норвегія. Дерев'яні будинки тут навіть отримали особливу назву plyscrapers. Це Mjøstårnet - найвища в світі будівля з дерева. ЇЇ висота - 280 футів і побудована вона в центральній Норвегії. Цей хмарочос площею майже 122 тис. футів компанії AB Invest повністю спроектований з дерева. Для зведення вежі будівельники використовували балки з клеєного бруса і клеєної деревини. Вони досить міцні і прекрасно замінюють углеродоміські бетон і сталь. Архітектори Voll Arkitekter зізналися, що своїми проектами хочуть надихнути до екологічно чистого будівництва з дерева весь світ. Дерево розширює межі архітектури і прокладає шлях до міст майбутнього.


Деревина в сучасному дизайні інтер'єру

«У людей немає проблем забруднення, у них є проблема дизайну. Якби люди спочатку почали розробляти продукти, інструменти, меблі, будинки, фабрики і міста більш розумно, їм би не довелося думати про відходи, забруднення і дефіциті. Добрий дизайн забезпечив би процвітання, безмежне повторне використання і задоволення », - цитата із книги Upcycle, Майкла Браунгарта і Вільяма Макдоно.

Sustainable дизайн базується на 5 основних принципах:

  • Енергетична ефективність
  • Низький вплив на навколишнє середовище
  • Скорочення відходів
  • Довговічність і універсальність
  • Здорове середовище

Використання дерева в інтер'єрі відповідає цим принципам і забезпечує здорове середовище для життя. За даними Агентства з охорони навколишнього середовища США, забруднення повітря всередині приміщень є однією з п'яти найбільших екологічних загроз для здоров'я людини. Забруднення повітря всередині приміщень є результатом продуктів і матеріалів з високим рівнем токсичних компонентів. Наприклад, меблі або обладнання, які були оброблені шкідливими хімічними речовинами, виділяють в повітря небезпечні токсини - летючі органічні сполуки (ЛОС). Дерево не виділяє ЛОС (за умови використання натуральних лаків і фарб) і до того ж є природним антисептиком, який очищає повітря і нейтралізує запахи.

Деревина - один з найбільш довговічних матеріалів, який легко піддається ресайклінгу, а ті незначні відходи, які вона дає, які здатні біологічно руйнуватися і є безпечними для природи.

Для чого YourFoRest садить дерева

Широке промислове використання деревини тягне за собою навантаження на лісові ресурси. Частина відповідальності за підтримання зеленого балансу лежить на компаніях, які виробляють продукцію з дерева. YourFoRest розділяє цю відповідальність, вкладає кошти в висадку дерев, залучає до процесу замовників і дизайнерів, робить їх причетними до sustainability руху.

Висадка дерев - частина філософії бренду YourFoRest. Кілька років поспіль ми садимо дерева в Києві і області спільно з Київзеленбудом. «Використовуй усвідомлено - створюй з душею» - під цим гаслом ми збираємо однодумців на наші весняну та осінню толоки. Для нас важливо, щоб з кожним виробом з дерева, яке компанія виконала для клієнтів, з'являлися дерева, які прикрашатимуть парки і сквери. Особливо це актуально для Києва, в якому катастрофічно скорочуються зелені фонди міста через інтенсивної забудови.

У листопаді 2019 року YourFoRest разом з дизайнерами і замовниками посадив 15 дубів в Голосіївському парку Києва. І наступної весни ми плануємо поповнити дубову алею молодими деревами.

Усвідомлене ставлення до проблем сталого розвитку здатне змінити наше життя на краще. Ми віримо, що принципи sustainability і біофільний підхід стануть першорядними в сучасному дизайні і архітектурі.

#YourforestSustainable