Кенго Кума: Дерево - матеріал епохи

Архітектурним символом 2020 року, по праву, стане новий токійський олімпійський стадіон, відкритий до Олімпіади і спроектований найтоншим архітектором найтоншої в світі архітектури - японцем Кенго Кума. 70 000 кубічних футів деревини для даху стадіону і 47000 дерев для прилеглої території - Кенго Кума відроджує традиційну японську архітектуру і стає технологічним новатором свого часу.

Архітектор народився в Йокогамі в 1954 році, в 1979 закінчив Токійський університет, а в 1987 вже відкрив своє перше архітектурне бюро. Символічно, що бажання стати архітектором прийшло до Кенго, коли той юнаком плавав в басейні Токійського олімпійського стадіону - гра світла на стелі заворожила його і це визначило подальше місце в житті.

Олімпійський стадіон в Токіо архітектури Кенго Кума, 2019 рік
Стадіон архітектури Кендзо Танге, що надихнув Кума, 1964 рік

Творчий шлях Кенго Кума проходив через кризу японської економіки - в той час архітектор працював в глибинці та брав дрібні замовлення. Там він знайомився з місцевими ремісниками, дізнавався про традиційні матеріали і старовинні технології. "Я належу до втраченого покоління. Ми застали заморозки. У нас було більше часу на те, щоб думати ". Той час, за словами Кума, надав йому величезне натхнення на відтворення традиційної японської архітектури: «Післявоєнне покоління архітекторів Японії намагалося наслідувати США і використовувало у будівництві скло і бетон, що йшло врозріз з японськими традиціями».


M2 building - один з перших архітектурних проектів Кенго, Токіо 1991 рік

Головний принцип архітектури Кенго Кума, викладений ним у книзі «Антиоб'єкт: розчинення та дезінтеграція архітектури», - будівля не має вступати в конфлікт з навколишнім середовищем, домінувати над ним, а архітектура не може бути одноманітною. Вона повинна бути вписана в ландшафт, виростати з нього, враховувати історію і традиції місцевості. Це частина принципу shakkei ( «запозичений пейзаж») - часто використовуваного традиційними японськими архітекторами, в якому природа стає частиною архітектури. "Західні архітектори всюди роблять одне і те ж, а ми працюємо виходячи з того, що нас оточує".

Музей Вікторії і Альберта в Данді, Шотландія, 2018 рік
Музей народного мистецтва Китайської Академії Мистецтв Ханчжоу, 2015 рік

«Я думаю, для архітектора дуже важливе відчуття простору. Може бути, воно навіть важливіше за матеріали і технології. Коли я створюю якусь будівлю, найважливішим для мене є те, як буде відчувати себе людина, що знаходиться в цьому просторі. » В архітектурі Кенго важливі чіткі лінії, кордони. Він іде від гладких фасадів за допомогою дерев'яних рейок, скляних вітражів, каменю, прагне зробити споруду якомога менше по висоті і використовувати місцеві природні матеріали.

Вілла «Велика бамбукова стіна», Китай 2002 рік

«Настає час, коли роль матеріалів у архітектурі стане дуже важливою. В архітектурі 20 століття на першому місці була форма, на другому - простір, і на третьому - матеріали. Надалі, матеріали стануть найголовнішим. Саме матеріали безпосередньо стикаються з людиною, людським тілом, впливають на нього». У своїй архітектурі Кума використовує переважно природні матеріали, прагне до прозорості і легкості, повністю виключаючи бетон - на його думку, бетон «вбиває» архітектуру.

Проекти втілюються з дерева, рисового паперу, бамбука, м'якого алюмінію, необпаленої цегли, каменю - архітектор мріє про м'які і гнучкі будівлі, без бетонних коробок і рівних поверхонь, його будівлі не здаються суцільними і масивними. Висока технологічність використання природних матеріалів досягається завдяки наявності у Кенго Кума власної дослідницької лабораторії, в якій він вивчає властивості матеріалів - сучасна деревина така ж вогнестійка, як і бетон. Кума вважає, що майбутнє архітектури - за деревиною, і віртуозно доводить це в своїх неймовірних проектах.

Художній музей префектури Нагасакі, 2001 рік


Культурний та інформаційний центр в Асакуса спроектований бюро Кенго Кума в 2012 році. Складна геометрична структура будівлі органічно вписується в історичні центр Асакуса. Деревина визначає вигляд фасаду і співвідноситься з традиційною японською архітектурою. Будівля виглядає як стопка невеликих дерев'яних одноповерхових будиночків з ламаними дахами, що стоять один на одному.


Культурний та інформаційний центр в Асакуса, 2012 рік

В архітектурі Магазину Sunny Hills, спроектованого в формі бамбукового кошика, лежить традиційний метод японської архітектури: вертикальні і поперечні балки однакової ширини переплітаються одна з одною, утворюючи своєрідну сітку. Балки об'єднуються відразу в трьох вимірах і створюють об’єм, а конструкція огортає будівлю і робить її легкою та повітряною.

Магазин Sunny Hills, Токіо, 2013 рік


У 2014 році Кенго Кума спроектував будівлю University of Tokyo's Hongo Campus в Токіо, фасад якої покритий сотнями тонких дерев'яних смуг з кедра. Створюється враження, що стіни облицьовані дерев'яними «лусочками». Вертикальні смуги зібрані в групи від п'яти до десяти, а потім викладені в шаховому порядку.

Будівля University of Tokyo's Hongo Campus в Токіо, 2014 рік


Візитна картка Кенго Кума - облицювання фасаду дерев'яними планками - використана при будівництві офісного будинку в місті Нагоя. Планки по діагоналі прикріплені до зовнішніх стін, а по всьому периметру комплексу висаджені високі дерева.

Офісна будівля, Нагоя, 2018 рік


Спроектувавши свою першу будівлю в Австралії, Кенго Кума використав свої традиційні принципи: «Наша мета - творити максимально відкриту і відчутну для суспільства архітектуру». Будівля The Exchange, «загорнута» в 20 000 дерев'яних стрічок - архітектурний орієнтир, впізнаваний з усіх боків.

The Exchange, Сідней, 2016 рік


Odunpazari Modern Museum в турецькому місті Ескішехір - геометрично складна будівля, облицьована балками з дерева. Дерево використовується також в інтер'єрі музею - дерев'яні балки центрального атріуму є сполучним елементом всіх залів. Це відсилання до навколишньої архітектури- в сусідніх традиційних османських будинках консольні балки з дерева підтримують верхні поверхи, трохи висунуті над нижніми.

Odunpazari Modern Museum, Туреччина, 2019 рік


Один з останніх проектів Кенго - готель в Токіо ONE@Tokyo, що відображає історію і характер місця. Готель розташований в районі Сумида, в якому ще панує традиційна атмосфера епохи Едо. Будівля має бетонне облицювання, а фасад першого поверху оформлений характерною для архітектури Кума конструкцією з нагромадження дерев'яних планок.

ONE@Tokyo 2017 рік


Ще один готель, реконструйований Kengo Kuma and Associates зі старої споруди - Ginzan Hot Spring Fujiya. Оригінальний фасад столітнього будинку був переоформлений, проведені роботи по внутрішньої реконструкції. Готельний комплекс не втратив чарівності класичної японської архітектури і знайшов виразні риси дизайну талановитого японця.

Готель Ginzan Hot Spring Fujiya, префектура Ямагата, Японія, 2006 рік

 

Suspended Forest («ліс, що висить») - ще один оригінальний проект житлового будинку, що представляє собою хитромудру конструкцію з безлічі трикутників, обшитих дерев'яною вагонкою, яка нібито парить у повітрі. Кожна дошка на покритті даху була вирізана і оброблена вручну - деревина буде старіти разом з будинком.

Житловий будинок Suspended Forest, Швейцарія, 2018 рік


Оформлення інтер'єру дерев'яними конструкціями - впізнаваний стиль Кенго Кума. Бюро втілило в життя кілька проектів комерційної нерухомості, концепція яких захоплює і заворожує.

Міланський бутик Valextra, 2018 рік
Магазин соєвого соусу Kayanoya, Токіо, 2014 рік

Дизайн номерів в готелі Kyoto Kokusai, Японія, 2011 рік


Кенго Кум - новатор у використанні класичних матеріалів не тільки в сучасній архітектурі. Незвична розробка архітектора спільно з організацією по захисту лісу More Trees - Конструктор Tsumiki, що складається з дерев'яних «куточків» з V-подібними прорізами на кінцях, які легко скріплюються між собою і дозволяють створювати незвичайні скульптури.

Конструктор Tsumiki


У 1997 році за проект сцени театру Но в лісі Кенго Кум отримав приз Японського архітектурного інституту. За проект «Вода/скло» отримав премію DuPont Benedictus. в 2009 році отримав французький "Орден мистецтв і культури". У 2010 році удостоєний премії в галузі мистецтва газети «Майніті» за проект музею Недзу в Токіо, в 2011 році - премії обраних об'єктів мистецтва міністра освіти за проект музею Юсухара. Кенго Кума є професором університету в Кейо і є автором безлічі книг і статей про підходи до вивчення і критики сучасної архітектури. Автор книг «Архітектура здає позиції», «З'єднуюча архітектура»; в співавторстві з Кіёно Юмі - «Нова теорія міста: TOKYO», «Нова теорія села: TOKYO» та інших. У філіях його бюро в Токіо і Парижі працює близько 150 чоловік.


Автор: Олена Бєлєнька