Екопоселення

Згідно з найоптимістичнішими прогнозами, до 2050 року населення землі складе 9 млрд людей. Екологічна ситуація, яка склалася завдяки техногенному способу життя, призвела до не най оптимістичніших прогнозів - глобальне потепління, забруднення навколишнього середовища, руйнування озонового шару. Всі ці фактори сприяли зародженню і зміцненню течії еко-інакодумців, які обирають лоно природи перед шумом урбана. Зараз в світі існує близько 3000 екопоселень, в яких постійно проживає більше 30000 чоловік - і це впевнена течія в sustainable економіці.


Сучасні екопоселення - своєрідна соціальна лабораторія, в якій поселенці шукають моделі гармонійного та ефективного життя на землі. Це не крок назад від цивілізації, а більш прогресивний і стійкий підхід до організації життя на землі.

Екопоселення - це автономні і життєздатні міста, які не можуть бути універсальними - різна місцевість, ландшафт, клімат і етичні установки засновників кожен раз формують унікальний еко-організм. Однак, у них існують загальні знаменники:

  1. Дотримання принципів стійкого розвитку - взаємодія з природою, максимальне зменшення шкідливого впливу на навколишнє середовище, зменшення екосліду
  2. Рециклінг води і відходів.
  3. Стале природокористування - пермакультура, стійке комплексне багатоцільове лісокористування і лісовідновлення.
  4. Використання альтернативних джерел енергії - сонячні батареї, вітряні установки, комплексне і раціональне використання поновлюваних джерел енергії.
  5. Green development - екологічно чисті матеріали в будівництві (солом'яні блоки, саман, дерево, глина, цегла, камінь, пісок, ракушняк та ін.)
  6. Мінімізація енергоспоживання - будівництво енергоефективного житла, мінімізація побутового енергоспоживання.Першими їхати на природу і організовувати там самоврядні поселення почали хіпі в 60-х рр. в США. У 1996 році екопоселення усього світу об'єдналися в Глобальну мережу екопоселень - Global Ecovillage Network (GEN). Мета організації - запропонувати реальні альтернативи негативному впливу на планету через приклади стійкого життя в еко-громадах.

Dyssekilde, Данія

Утворене в 1990-му році, екопоселення сьогодні вміщує 74 стійко-розроблених багатоквартирних будинки різного дизайну - від сучасних будівель, до незвичайних будиночків із солом'яною стріхою. Всі споруди виконані з натуральних матеріалів. На території в 12 Га знаходяться 7 вітряних млинів, кожний з яких забезпечує електроенергією і теплом 10 будинків, власні городи і 20-тиметрова система утилізації. У поселенні застосовується технологія зі збору дощової води. Dyssekilde прагне бути максимально вуглецево-нейтральним, архітектурні інновації зробили це простішим для нових будинків. Перші будівлі були виключно солом'яні - що призвело до великих втрат тепла. З 2007 року використовується геотермальне опалення і пасивне тепло з великих скляних парників, прикріплених до південних фасадів. Споживання води тут знижено на 40% в порівнянні з середнєдатским показником, що досягається збором дощової води і компостних туалетами.


Зібен Лінден, Німеччина

Засноване в 1993 році, поселення має площу 80 га, більшу частину яких займають посадочні поля та ліс. Поселення використовує сонячні батареї, системи очищення води, компостні туалети, для опалення використовуються дрова, активно відновлюється лісопосадка, поля обробляються вручну. Енергоефективні будинки будуються із застосуванням природних матеріалів, за допомогою каркасного будівництва з утепленням із солом'яних блоків. У поселенні знаходиться найбільша в Німеччині колекція таких будинків, а також найбільший в Німеччині каркасний будинок з утепленням із солом'яних блоків. Для того, щоб здати перший такий будинок в експлуатацію, проводилося безліч тестів по теплопровідності і вогнетривкості. І той, і інший параметр значно перевершили офіційні вимоги. Так, в прямому полум'я стінка не займається 90 хвилин (з неї виділявся дим, але загоряння не відбувалося). В результаті цих тестів було отримано офіційний дозвіл на будівництво в Німеччині будинків такого типу.


Цікавою особливістю поселення є наявність екстремістських еко-громад, наприклад - «Клуб-99». У цій спільноті не використовується електрика, а общинний будинок був побудований без використання будь-якої техніки: колоди розпускалися на дошки спеціальними дворучними пилами, в будівництві використовувалися тільки старі цвяхи, що вже були у вжитку. Коли офіційна комісія ретельно вивчила екологічний слід, що утворився при будівництві цього будинку, то виявилося, що він становить всього 3% від екологічного сліду, що утворюється при будівництві будинку аналогічного розміру в Німеччині. Решта будинків залишають 20% екологічного сліду від середнього по країні. Згідно з дослідженням, проведеним Університетом Касселя, вміст діоксиду вуглецю в Зібен Лінден становить менше 1/3 середнього показника по Німеччині.

Ауровіль, Індія

Одне з найстаріших світових екопоселень, засноване в 1968 році. На даний момент в ньому проживає понад 3 000 осіб. Заснований як місце духовного втілення ідеалів людської єдності, сьогодні Ауровіль є лідером в землевому будівництві, збиранні дощової води, очищенні стічних вод, альтернативних джерел отримання енергії.

Чисті води, Австралія

Поселення, засноване в 1984 році, стало батьківщиною поняття «пермакультура» - поселенці змогли перетворити посушливі землі в маленький оазис, відродити різноманіття флори і фауни. Всі будівельні роботи на території проводяться з мінімальною зміною ландшафту, використовуються тільки альтернативні джерела електроенергії.


Даманхур, Італія

Найбільш високотехнологічне екопоселення, яке отримало приз ООН як модель сталого розвитку. Поселення розділене на громади, кожна з яких спеціалізується на певній галузі - сонячній енергетиці, пермакультурі, фермерстві, освіті, медицині та ін. Поселенці вітають смартфони і мають власну валюту.


Фінка Беллавіста, Коста Ріка

Унікальне екопоселення, повністю розташоване на деревах в оточенні джунглів. Всі будинки вуглецево-нейтральні, електрика в поселенні не застосовується.

Фіндхорн, Шотландія

Найбільше екопоселення Великобританії було засновано в 1962 році. Має найменший екологічний слід з усіх спільнот в країні (половина середнього використання ресурсів і половинна норма впливу на навколишнє середовище), за що воно отримало нагороду «Кращі Практики» від Центру Організації Об'єднаних Націй по населених пунктах.


Ламмас, Уельс

Експериментальне екопоселення, повністю створене на державний грант. Будинки побудовані з деревини, соломи, глини та інших екоматеріалов і повністю вписані в ландшафт. Теплоізоляція будинків досягається за рахунок землі, яка їх оточує. Відходи компостуються, а електрика видобувається з альтернативних джерел - гідроелектростанцій і рослини «верболіз», яка вирощується в селі.

ReGen Villages, Нідерланди

Унікальний пілотний проект, який володіє власним закінченим циклом переробки відходів і локальним високоврожайних виробництвом їжі, що робить його незалежним від зовнішньої інфраструктури. Кожна будівля буде накрито скляним каркасом, що поліпшить теплоізоляцію і дасть можливість для цілорічного вирощування фруктів та овочів у власному будинку. Новаторське рішення ReGen Villages - унікальна система багатоярусних вертикальних ферм, де рослини висаджуються в контейнери, в яких коренева система в потрібному, автоматично контрольованому режимі буде постійно харчуватися водою, збагаченої живильними речовинами. Це скоротить посівну площу в 50 разів, обсяг води для поливу скоротиться на 90%, а швидкість росту збільшиться в кілька разів.Український досвід

Сьогодні українська зелена економіка знаходиться на початку свого розвитку, і говорити про повноцінні стійкі екопоселення поки не доводиться. Українські поселенці тільки починають свій шлях із застосуванням світового досвіду еко-культури, але ці починання дають нам надію на формування сильної низьковуглецевої течії в Україні.

Ромашки, поселення недалеко від Києва
Сім'я Сіриків, найвідоміше екопоселення України
Долина Джерел, саме велике українське поселення, засноване в 2003 році
Урочище Тартак, перша офіційна екопоселення України

Український дизайнер Юрій Ринтовт вже багато років живе в лісі під Харковом, де він зі своїми однодумцями організував власний еко-простір, який від початку проектувався як творче село для художників. «Місто спотворили остаточно. Жити зараз в місті неможливо. Говорити про екологію, говорити про життя справжнє, не бувши в лісі ... Ходити по землі потрібно пошепки» - коментує Юрій.

Автор: Олена Бєлєнька