Буазері - історія та сучасність дерев'яних панелей

YourFoRest втілює в своїх панелях високі стандарти комфорту та естетики дерев'яної обшивки, зберігаючи її сучасність і унікальність. Екологічний дизайн, в якому переважає дерево - тренд, що має яскраву та цікаву історію.

Панель 3D Rack, виготовлено YourFoRest
Панель Batten Plank, виготовлено YourFoRest

Панель Batten Plank, виготовлено YourFoRest

Вперше прикрашати дерев'яними панелями свої житла почали ще стародавні єгиптяни в третьому тисячолітті до н.е. Архітектура Стародавнього Єгипту - вигадлива, масивна і трудомістка. Стіни гробниць і палаців фараонів прикрашалися розписами і скульптурами, декорувалися дерев'яними панелями і накладками з дорогоцінних металів. Архітектори фараонів використовували цінну привізну деревину (ебенове дерево з Центральної Африки, ліванський кедр з Північної Африки), прикрашали її різьбленням і розписом.


Фараон Тутанхамон на колісниці. Розпис по дереву. Єгипетський музей у Каїрі, XIV століття до н.е.


Гробниця Рамзеса, Долина Царів

В тому вигляді, в якому ми знаємо стінові панелі зараз - вони виникли в середньовічній Європі. Буазері (Boiserie) в перекладі з французької означає «обшивка деревом». Ми можемо відстежити хронологію дизайнерської думки французьких архітекторів - ще в замку Шенонсо (1530-е) буазері немає, а в замках Шамбор (1680-е), Шіверні (1650-ті) і в Версалі (1660-1680-е) вони зустрічаються повсюдно.

Замок Шамбор, Франція

Впровадження дерев'яного декорування стало можливим завдяки прогресу в опаленні будинків - залізні димоходи значно знижували ймовірність пожеж. У 18 ст. з настанням ери парового опалення буазері досягає свого розквіту. Панелі, які спочатку використовувалися для теплоізоляції стін і захисту приміщення від вогкості, почали виконувати в більшій мірі декоративну функцію. Панелями почали декорувати не тільки стіни, але й двері, рами, шафи, полиці, обрамляли дзеркала і каміни.

Замок Шеверні, Франція
Замок Шеверні, Франція

З практичного і декоративного елементу з легкої руки Людовика XIV Буазері перетворюється в елемент розкоші, символ влади та успіху. Дерев'яні панелі стали прикрашати гобеленами, картинами і тисненням шкірою, вставками з тканини і дорогоцінних металів. Лувр і Версаль, класичні паризькі квартири - перлини світової архітектури, що зберегли перші розкішні буазері. Франція розпочала всесвітній тренд, і Буазері перекочували в аристократичні будинки Англії, Німеччини, Росії, в багаті садиби Іспанських колоній Мексики і Куби.

Версаль, Франція

Так виник класичний англійський кабінет, від підлоги і до стелі зашитий дерев'яними панелями. Однак англійці з властивою їм практичністю і лаконічністю інтерпретували французький лиск під англійську стриманість - так з'явився Вайнскот. Wainscot - вид декорування помешкання, коли дубовими панелями зашивалася нижня третина стіни. Такий спосіб обшивки могли собі дозволити і небагаті будинки - Вайнскот виконував не тільки декоративну, але і практичну функцію волого і теплоізоляції стін, оскільки приміщення опалювалися лише камінами.


Класичний англійський кабінет


Білі панелі Вайнскот в інтер'єрі

Інтернаціоналізація Буазері видозмінила їх під смак кожної нової країни. Вишукані італійці декорували дерев'яними панелями стелі, химерні французи вправлялися в декоруванні самих панелей, а демократичні американці спрощували і стандартизували інтер'єрні панелі. Так з'явився ще один, найбільш лаконічний вигляд обшивки стін - "dado rail". Дадо - настінна рейка, висота якої продиктована висотою спинок стільців, щоб ті не терлися об стіну. Нижню частину стіни покривають більш щільним декором, ніж верхню - для захисту від обтирання, бризок і пошкоджень.


Дадо в обробці сходів


Дадо в обробці сходів

В українській архітектурі нескладно знайти приклади розкішних буазері - варто здійснити подорож по домівках аристократів і промисловців 16-19 ст.


Особняк Терещенко, Київ


Будинок Ханенко, Київ

Садиба в Качанівці
Будинок з Химерами, Київ


Маріїнський палац, Київ

Головна мета стінових панелей в сучасному інтер'єрі - прикрасити простір, надати йому візуальний інтерес, а поверхням надати фактурність. За панелями можна ховати меблі, зонувати ними простір, декорувати ніші, приховувати потаємні кімнати і коридори. У сучасному дизайні існує кілька основних видів стінових панелей:

 • Великоформатні - виготовляються з ясеню, клену, буку, кедру, дубу, горіху. Застосовуються тільки в сухих приміщеннях - кабінети, вітальні, спальні.
 • Шпоновані - краще переносять перепади температур, є більш бюджетним варіантом.
 • Модульні - популярний вид панелей, часто виконується з набраних рейок або плиток. Можна надавати 3д ефект за рахунок висоти, товщини і тонування. Пластичний вид декорування деревом.
 • Листові - збираються з гнучких листів деревини, зазвичай облицьовують колони і арки.


Панель Fence з вбудованим освітленням, виготовлено YourFoRest


Безліч видів декорування панелей дозволяє створити унікальний дизайн, що відповідає вимогам різних інтер'єрів. До основних видів декорування можна віднести:

 • Різні види лакування
 • Варіанти фарбування
 • Інтарсія - інкрустація деревом по дереву
 • Патинування
 • Розпис
 • Інкрустація - прикраса поверхні візерунками, виконаними з відмінного від поверхні матеріалу (перламутру, мармуру, фарфору та ін.)
 • Маркетри - інкрустація шпоном
 • Різьблення або різьблення з золоченням
 • Аплікація сріблом або слоновою кісткою
 • Затягування тканиною, гобеленом, шкірою


Панель Mosaic Pixels, виготовлено YourFoRest

Панель Batten Curtain, виготовлено YourFoRest
Панель Mosaic Honey, виготовлено YourFoRest

YourFoRest в своїх проектах реалізує найсміливіші ідеї дизайнерів і замовників. Великоформатні, шпоновані і складальні панелі з будь-яким дизайном втілюються в життя нашими майстрами.

Дерев'яна панель - шпонований натуральним ясенем мдф,
акладний різьблений візерунок покритий золотою патиною,
індивідуальний проект, виготовлено YourFoRest
Дерев'яна панель з ясеню, інтарсія,
індивідуальний проект, виготовлено YourFoRest

Автор: Олена Бєлєнька